Archiwum miesiąca: Październik 2009

Trwałość pamięci

Profil czasuTrwałość pamięci (hiszp. La persistencia de la memoria) – jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dalí znany również pod nazwą Miękkie zegary lub Cieknące zegary, a także Uporczywość pamięci.

Historia

Obraz powstał w 1931 r. Początkowo wystawiany był w paryskiej galerii Pierre Colle, od której został nabyty przez Julien Levy za sumę 250 dolarów i w 1932 wystawiony w jego nowojorskiej galerii. W 1933 roku malowidło zostało zakupione przez Stanleya Resora, który uczynił go w 1934 roku donacją dla nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Wkrótce stał się jednym z symboli surrealizmu, a także popkultury, będąc reprodukowany na kartach, pocztówkach oraz pojawiając się w filmach, filmach animowanych i komiksach.

Czytaj dalej »

Synchronizacja zegarów

Synchronizacja zegarów stanowi fundamentalny punkt szczególnej teorii względności. Każdy punkt w czasoprzestrzeni jest teoretycznie wyposażony w wirtualny zegar i pozostaje tylko zsynchronizować je, aby otrzymać informację o kolejności zdarzeń. W tym celu wysyłamy sygnał świetlny do punktu zaopatrzonego w zegar i czekamy na jego natychmiastową odpowiedź również w postaci impulsu świetlnego.

Czytaj dalej »

Budowa zegara

j0316552Podstawowa budowa zegara obejmuje cztery zasadnicze segmenty:

* źródła napędu (np. bateria wraz z silnikiem, sprężyna, obciążniki) powodujące działanie zegara

* regulatory chodu (np. wahadło, balans, generator kwarcowy) wywołujące okresowe impulsy

* liczniki cykli (przekładnie zębate, sumator) zliczające impulsy regulatora

* wskaźniki i sygnalizatory (np. wyświetlacze, wskazówki: godzinowa, minutowa i sekundowa; gongi i pozytywki) przekazujące użytkownikowi informacje o upływie czasu

Zobacz Wikipedia, Zegar (czasomierz),
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_(czasomierz)
(dostęp wrz. 8, 2009, 21:27 GMT)